BLOG

Jak konserwować i prawidłowo użytkować haki holownicze?

Jak konserwować i prawidłowo użytkować haki holownicze?

Po właściwym zamontowaniu element ten nie jest trudny do eksploatacji. Co więcej, decydując się na dobrej jakości sprzęt do sprawdzonych producentów, możemy być pewni, że będą one odpowiednio trwałe. Niemniej jednak haki holownicze, aby posłużyć przez długi czas, muszą być prawidłowo użytkowane i konserwowane. Na co zwrócić uwagę? Kwestię tę rozjaśnimy w poniższym artykule.

 

Jak dbać o haki holownicze?

Elementy te ze względu na to, że wykonane są z metalu, narażone są na korozję. Oczywiście dobrej jakości produkty są zabezpieczane odpowiednimi powłokami, mimo to zanieczyszczenie i zaniedbanie elementu może skutkować tym, że po kilku latach pojawi się na nim rdza. Warto również wybierać modele dostosowane do pojazdu i poświecić czas na odpowiedni montaż — nawet w przypadku prostszych do zamocowania modeli. Montaż haków holowniczych zaleca się przeprowadzić w profesjonalnym serwisie samochodowym,
W celu zabezpieczenia haków holowniczych dobrze sprawdzi się smar. Smarowanie dotyczy części kulistej haka, która bezpośrednio współpracuje z zaczepem przyczepy. W przypadku modeli m.in. wypinanych automatycznie, gdzie montaż i demontaż nie wymagają siły, na czas, w którym nie będą używane należy zdejmować kulę – w szczególności w czasie niekorzystnych warunków pogodowy np. deszczu (wilgoć, powietrza i zanieczyszczenia przyśpieszają proces korozji). Z kolei w przypadku modeli z niezdejmowaną kulą sprawdzą się tzw. kapturki osłonne. Pamiętaj również, żeby usuwać stary smar w szczególności przed zapięciem.

 

Jak użytkować haki holownicze?

Przede wszystkim należy stawiać na produkty od sprawdzonych producentów. Poza tym liczy się dopasowanie haka holowniczego względem modelu samochodu. Istotną kwestią jest także nieprzekraczanie dozwolonej maksymalnej masy holowania.

Co więcej, elementy te, jeśli zajdzie taka potrzeba należy wymieniać — korozja czy też inne uszkodzenia wpływają na funkcjonowanie haków holowniczych. Jeśli nie jesteś pewien czy należy ten element już zastąpić, to warto skonsultować się m.in. ze swoim mechanikiem.

A jeśli szukasz świetnej jakości haków holowniczych dostępnych w wielu modelach i do licznych pojazdów to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

DOŁĄCZ DO NAS   

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.